Jak vybrat vhodnou matraci

24.2.2024 Od admin 0

Dobře vybraná matrace je důležitá pro kvalitní spánek a tím pádem i pro odpočinutí celého těla. Správně zvolená matrace vám dá psychickou pohodu a uleví vám od bolesti zad a kloubů. Podle čeho vybírat vhodnou matraci? Jaká tvrdost matrace je nejlepší? Jak se pozná kvalitní matrace? Poradíme vám.

Přemýšlíte o koupi nové matrace? Výběr nové matrace není zas tak nic jednoduchého. Poradíme vám, jak vybrat matraci, aby se vám na ní dobře spalo a došlo k maximální regeneraci vašeho těla během spánku.

Věk člověka, který na matraci bude spát hraje roli
Dítě a senior mají jiné rozpoložení těla a potřeby. Výběr matrace je tedy jiný pro děti a jiný pro seniory. Pro dítě je vhodné zvolit spíše měkkou matraci. Dětská páteř se vyvíjí. Matrace pro seniora by neměla být „nejtužší“, ale spíše „střední“. V pokročilém věku totiž člověka často bolí „celé tělo“, zejména kyčle a další klouby. Pro seniory není vhodná příliš měkká matrace, neboť z tohoto druhu matrace se špatně vstává.

Hmotnost těla hraje roli
Je to tak. Pokud někdo váží 120 kg a jiný 70 kg, ta je jasné, že matrace se pod každou „váhovou“ skupinou chová jinak. Při výběru matrace rozhodně koukejte na nosnost. Některé matrace mají nosnost do 90 kg , jiné až do 150 kg.

Poloha během spánku
Při výběru matrace berte také v úvahu polohu spánku, v jaké trávíte většinu noci. Pro ty, kteří spí většinu noci na zádech, je vhodná spíše tužší matrace. Kdo spí spíše na břiše, je vhodná střední matrace. Pro spáče na boku a časté přetáčeče je vhodná matrace spíše měkčí. Mimochodem, časté převalování je znakem nekvalitního spánku.

Ilustrační foto

Jaký materiál?
Opravdu kvalitní matrace je taková, která je vyrobená z kvalitních materiálů.

Pěnové matrace jsou v současnosti nejvyhledávanějším a nejpopulárnějším typem matrací. Nabízí kvalitu, pohodlí, rozložení tlaku a dlouhou životnost. Velká výhoda je, že tento druh matrace je hodný prakticky pro všechny typy roštů.

Matrace z PUR pěny jsou levné, elastické a přizpůsobivé.

Studené (HR) jsou prodyšné a dobře odvádí teplo. Díky tomu jsou eliminován výskyt roztočů a plísní.

Paměťová pěna se velice dobře dokáže přizpůsobit vašemu tělu. Mění totiž svoji tvrdost v závislosti na tlaku a teplotě.

Latexové matrace jsou vyráběny z přírodního nebo umělého latexu. Tyto matrace se vyznačují vysokou pružností a rychlou reakcí na pohyb.

Tempur je materiál pro ty nejnáročnější zákazníky. Je tím nejlepším a nejkvalitnější, co matracový trh nabízí. Jde o materiál, který se skvěle přizpůsobuje lidskému tělu.

Pružinové matrace nabízí vzdušnost, hygieničnost a příjemný houpavý pocit. Dnešní pružinové matrace jsou jiné než třeba před 30 lety. Jsou skutečně kvalitní a příjemné.

Velikost matrace
Pořádně si změřte postel, do které chcete matraci koupit. Šířku matrace vybírejte podle rámu vaší postele. Rozměrů matrací existuje velké množství.

Zdravotní matrace
Konstrukce zdravotní matrace je zaměřena na dokonalou oporu těla, zejména páteře, a to při nočním spánku i denním odpočinku. Tyto matrace pomáhají udržovat správné držení těla, a tím minimalizují riziko bolesti zad, ramen a kyčlí.

Jakou zvolit matraci při bolesti zad?
Nejlepší matrace pro bolavá záda je matrace střední tvrdosti, která umožní správné vyrovnání páteře. V tomto případě je vhodné klást důraz na dostatečnou pružnost, aby se dokázala přizpůsobit tvaru těla a zároveň dostatečně tuhá, aby poskytla podporu páteři.

Další rady, tipy

1. Výběr nové matrace neuspěchejte.

2. Pro výběr nové matrace musíte znát přibližnou výšku a váhu osoby, která bude na matraci spát.

3. Pokud budete kupovat novou postel a k ní matraci, tak není problém s rozměrem postele. Pokud ale jen měníte na staré posteli matraci, změřte si stávají postel.

4. Pokud hodláte matraci koupit v kamenné prodejně, poležte si na ní několik minut. Hned vám bude jasné jak vám vyhovuje.

5. Mějte alespoň předběžnou představu, kolik peněz chcete do nové matrace investovat.

6. Výběr na dálku (přes internet) je trochu problematický. Aby vám matrace skutečně vyhovovala, je vhodné si ji osobně vyzkoušet (lehnout si na ní).

7. Myslete na to, že ne všechny matrace jsou určeny na pevné desky nebo polohovatelné rošty. Pro vhodnost matrace se informujte u prodavače.

8. Rozhodně si nenechte vnutit matraci, která vám nevyhovuje. Někteří prodejci „nutí“ svým zákazníkům ty nejdražší výrobky kvůli větší provizi. To nejdražší zboží vždy neznamená nejkvalitnější!

9. Zajímejte se o délku záruky.

10. Životnost matrace se pohybuje mezi 5 až 10 lety. Z hygienického hlediska se doporučuje vyměnit matraci po 7 letech užívání.