Zákaz kotlů. Může na pozemek a do domu vstoupit kontrola?

24.8.2024 Od admin 0

Ekoteror jede! Platí zákaz užívání „neefektivních“ kotlů na tuhá paliva. Probíhají kontroly kotlů v domácnostech. Může kontrola vstoupit na pozemek a do domu i bez souhlasu vlastníka? Nastanou estébácké praktiky představitelů obcí a měst?

Kontrola kotlů
Od 1. 9. 2024 platí zákaz provozovat kotle na pevná paliva v objektech určených k bydlení, které nesplňují minimálně 3. třídu dle normy ČSN EN 303-5. Pověření pracovníci mají právo provádět fyzické kontroly přímo v domácnostech – tzv. „razie na kotle“. Musíte na svůj pozemek vpustit kontrolní pracovníky? Zákon o ochraně ovzduší č. 201/2012 Sb., § 17, odst. 2, říká:

„Vznikne-li důvodné podezření, že provozovatel spalovacího stacionárního zdroje umístěného v rodinném domě, v bytě nebo ve stavbě pro rodinnou rekreaci, nejde-li o prostory užívané pro podnikatelskou činnost, porušil některou z povinností podle odstavce 1, avšak toto porušení nelze prokázat bez provedení kontroly spalovacího stacionárního zdroje, jeho příslušenství nebo používaných paliv, obecní úřad obce s rozšířenou působností provozovatele na tuto skutečnost písemně upozorní a poučí jej o povinnostech provozovatele spalovacího stacionárního zdroje stanovených v odstavci 1 a o následcích opakovaného důvodného podezření na jejich porušení v podobě provedení kontroly. Pokud opakovaně vznikne důvodné podezření, že tento provozovatel nadále nebo opětovně porušuje některou z povinností podle odstavce 1, je kontrolující oprávněn vstoupit do jeho obydlí za účelem kontroly dodržování povinností podle tohoto zákona. Vlastník nebo uživatel těchto prostor je povinen umožnit kontrolujícímu přístup ke spalovacímu stacionárnímu zdroji, jeho příslušenství a používaným palivům.“

Vidíme, že zákon o ochraně ovzduší neřeší situaci, kdy vlastník nemovitosti odmítne vpustit do svého domu kontrolní pracovníky.

Někteří si myslí, že pokud majitel objektu odmítne vpustit kontrolní pracovníky do svého domu, úředník přivolá policii, která bez soudního povolení a přes odpor (rozbití vstupních a dalších dveří, zneškodnění hlídacího psa, zpacifikace majitele objektu, atd.) se dostane dovnitř, čímž umožní kontrolním pracovníkům prohlídku kotle. Toto je falešná představa.

V Listině základních práv a svobod v článku 12 se uvádí, že „do obydlí není dovoleno vstupovat bez souhlasu toho, kdo v něm bydlí.“ Na váš pozemek nesmí svévolně vstoupit ani policie. Policisté mohou otevřít dům, byt či jiný prostor pouze tehdy, když je obava z ohrožení života či zdraví osob, a také v případě, že hrozí větší škoda na majetku.

Listina základních lidských práv a svobod

Článek 12

(1) Obydlí je nedotknutelné. Není dovoleno do něj vstoupit bez souhlasu toho, kdo v něm bydlí.

(2) Domovní prohlídka je přípustná jen pro účely trestního řízení, a to na písemný odůvodněný příkaz soudce. Způsob provedení domovní prohlídky stanoví zákon.

(3) Jiné zásahy do nedotknutelnosti obydlí mohou být zákonem dovoleny, jen je-li to v demokratické společnosti nezbytné pro ochranu života nebo zdraví osob, pro ochranu práv a svobod druhých anebo pro odvrácení závažného ohrožení veřejné bezpečnosti a pořádku. Pokud je obydlí užíváno také pro podnikání nebo provozování jiné hospodářské činnosti, mohou být takové zásahy zákonem dovoleny, též je-li to nezbytné pro plnění úkolů veřejné správy.

Pokutu však můžete dostat v případě, když nepředložíte úřadu doklad o kontrole kotle…

„Přestupky fyzických osob
(1) Fyzická osoba se dopustí přestupku tím, že:
h) jako provozovatel stacionárního zdroje v rozporu s § 17 odst. 1 písm. h) neprovede pravidelně nejméně jednou za tři roky prostřednictvím odborně způsobilé osoby kontrolu technického stavu a provozu tohoto spalovacího stacionárního zdroje nebo nepředloží na vyžádání obecnímu úřadu obce s rozšířenou působností doklad o provedení této kontroly nebo zprávu o pravidelné kontrole podle zákona o hospodaření energií33), nepřipojí k dokladu o provedení kontroly vyjádření výrobce nebo neprokáže, že o toto vyjádření požádal,
2) Za přestupek lze uložit pokutu do
a) 50000 Kč, jde-li o přestupek podle odstavce 1 písm. a), b), c), d), f), g), i), j) nebo k),
b) 20000 Kč, jde-li o přestupek podle odstavce 1 písm. e) nebo h).“

Pseudoekologie
Zelená dohoda pro Evropu – všechno pro vaše dobro. Jenže… Tisíce letadel dnes a denně mohutně znečišťuje ovzduší. Kdo to zakáže? Pak jsou tady tisíce kamionů vozících zeleninu od nás do Španělska a ze Španělska zase k nám. Kdo to změní? A pak je tady lodní doprava, která je doslova ekologická bomba. Tento výčet není úplný!

Až se rapidně omezí letecká doprava, až se zruší zaoceánské výletní lodě, pak uvěřím, že někomu jde o ekologii.

Jenže tady vůbec nejde o ekologii, ale o způsob, jak rozdělovat lidi. Ve finále jde o ovládnutí mas a vytvoření policejního/totalitního státu.

Závěr
Je tady zákon, který vítají všichni udavači a pseudoekologové. A taky úředníci, kteří se vyžívají v buzerování lidí.

„Čím bližší je kolaps impéria , tím šílenější jsou jeho zákony.“
Marcus Tullius Cicero

Pravda je taková, že škodlivost kotlů na zdraví obyvatel je zanedbatelná ve srovnání s výše uvedeným. A to jsem ještě ani nezmiňoval jedy v potravinách, v čistících a pracích prostředcích, atd.

Jak si poradit se zákazem starých kotlů? Pořiďte si krbová kamna nebo krb do výkonu 10kW. Tam neplatí žádná omezení.