Jak si poradit se zákazem starých kotlů?

8.4.2024 Od admin 0

Ekoteror jede ve velkém rozsahu… Zákaz starých kotlů platí od 1. září 2024. Jak si s tímto zákazem nejlépe poradit? Máte dvě možnosti.

1. Vyměňte starý kotel za nový. To je samozřejmě mimořádně nákladná investice. Pokud by chtěl někdo argumentovat dotacemi, tak tady je potřeba upozornit, že dotace se vztahuje pouze na složitější/nákladnější systém zapojení. Tím se dotace nevyplatí. Další věc je, že dotaci nelze uplatnit na kotle na uhlí. Je také otázka, jak dlouho se budou moci používat kotle 3., 4. nebo 5. emisní třídy.

2. Pořiďte si krbová kamna nebo krb do výkonu 10kW. Tam neplatí žádná omezení. To je v tuto chvíli nejlevnější a nejjednodušší řešení. Dobré krbovky (pouze na dřevo) se dají pořídit i do 5 000 Kč. Dnešní krbová kamna se vyrábí z vysoce kvalitních litinových dílů. Do některých krbovek je možno naložit jak dřevo, brikety i uhlí. Na některých dokonce lze ohřívat a vařit jídlo.

Krbová kamna na dřevo, brikety a uhlí

Asi nejhorší možné řešení je vytápění elektřinou a plynem. Vytápění vytápění elektřinou je velmi finančně nákladné. Co se týče plynu, Evropská unie hovoří o zákazu plynových kotlů.

Na internetu jsou články, které nabádají k udávání lidí, kterým se „nadměrně“ kouří z komína. Copywriteři na zakázku píší články typu „Stačí, aby se trochu kouřilo, a sousedi volají kontrolu“. To, že se z vašeho komína „nadměrně“ kouří, nezmená, že topíte 1. a 2. emisní třídy. Když komín je při zapalování studený, má špatný tah a nadměrně kouří. Také z mokrého dřeva lze udělat kouř, že se budete divit.