Jak lze provádět odposlech mobilních telefonů?

11.4.2024 Od admin 0

Všichni víme, že mobilní telefony lze odposlouchávat. Jakými způsoby je možné je odposlouchávat?

Způsoby odposlechu mobilních telefonů:

1. Odposlech prostřednictvím mobilního operátora
Tento druh odposlechu může legálně používat pouze policie. Policie má zřízený speciální útvar, speciální technické prostředky a své prostory, kde se provádí tento druh odposlechu. Policie disponuje vzdáleným přístupem do center všech operátorů v ČR, takže fyzická návštěva policistů u operátorů není nutná. Podobné pracoviště má zřízené také každý z mobilních operátorů. Takto lze odposlouchávat všechna zařízení připojené do sítě. K tomuto druhu odposlechu je potřeba znát minimálně telefonní číslo, které chci odposlouchávat. Ideální je znát IMEI, IMSI, TMSI, případně další údaje.

Co se týče policejního odposlechu prostřednictvím mobilního operátora, odposlouchávaný člověk nemá žádnou možnost zjistit, zda je, či není odposloucháván.

Ilustrační foto

2. Odposlech pomocí zařízení IMSI CATCHER, neboli Agáta
Agáta je speciální zařízení, kterým disponuje policie a některé další státní složky. Agáta je určená pro mobilní operativní odposlechy. Jde o složité zařízení, které vytvoří falešnou BTS v síti mobilního operátora a donutí odposlouchávané zařízení se k této BTS připojit. O Agátě podrobně zde.

3. Odposlech mobilních telefonů pomocí aplikace
Jde o druh odposlechu, kdy je do mobilního telefonu naistalována škodlivá aplikace. Těchto odposlechových aplikací je celá řada. Tyto aplikace fungují  na většině operačních systémů (Android, Symbian, Windows, aj.). Existují dvě možnosti, jak dostat odposlouchávací aplikaci dostat do mobilního telefonu. Buďto jí lze naistalovat fyzicky – fyzickou instalací přímo do mobilního telefonu, nebo si jí uživatel stáhne a naistaluje sám (pod nějakou falešnou záminkou). Odposlechové aplikace nedisponují pouze funkcí odposlechu hovoru v reálném čase, dokáží též sledovat příchozí a odchozí SMS a MMS zprávy, dokáží monitorovat a zaznamenávat GPS polohu, pořízené záznamy lze odesílat na email nebo někam na server, není ani problém aplikaci v „tichosti“ odinstalovat.

Ilustrační foto

4. Odposlech prostřednictvím prostorového odposlechu
Teoreticky lze pro odposlech mobilního telefonu použít tzv. prostorový odposlech. Jde o odposlech, který snímá širší prostor, např. místnost. Nevýhoda je, že telefon musí být zapnutý v režimu handsfree (hlasitý hovor), aby byla slyšet i protistrana.

K posledním dvěma bodům je nutno dodat, že pro fyzickou osobu je odposlech cizího mobilu nezákonný!