Agáta – odposlouchávací zařízení mobilních telefonů

11.4.2024 Od admin Off

Jak se v České republice odposlouchávají mobilní telefony? Pomocí odposlouchávacího zařízení Agáta. Existuje proti odposlechu mobilního telefonu nějaká obrana?

Odposlech mobilů pomocí Agáty
V České republice se k legálnímu odposlouchávání mobilních telefonů používá IMSI CATCHER, neboli Agáta. Agátu používá Policie ČR, Celní správa ČR a Bezpečnostní informační služba (BIS).  Agáta je speciální zařízení, které v kombinaci se speciálním softwarem umožňuje lokalizovat mobilní telefony a následně je odposlouchávat. Zařízení má přibližně rozměr tabletu a je zapojené do „speciálního“ notebooku, který disponuje speciálním softwarem a GSM anténami. Cena se odvíjí podle verze, může se však vyšplhat až na částku 20 miliónů Kč.

Policejní Agáta

Agáta dokáže:

  • zachytit signál všech mobilních telefonů v širokém okolí
  • sledovat veškerá telefonní čísla a IMEI telefonů v jejím okolí (i těch, které nejsou zrovna aktivní – z kterých nikdo netelefonuje)
  • rozeznat čísla SIM
  • odposlouchávat až osm současně probíhajících hovorů
  • sledovat odeslané SMS z telefonů v okolí
  • zjistit polohu sledovaného telefonu
  • dešifrovat šifrované obsahy hovorů a číst SMS zprávy

Laicky řečeno, Agáta je vlastně taková „dočasná/simulační buňka mobilního operátora (BTS)“, na kterou se přeregistrují všechny mobilní telefony v okolí. Následně je možné sledovat aktivitu mobilních telefonů pomocí speciálního programu.

Výhoda zařízení je, že je snadno přemístitelné a schopné provozu do několika málo minut. Vejde se do kufříku nebo do tašky. Agátu lze umístit do automobilu nebo namontovat na podvěs vrtulníku. Používá se během záchranných akcích v nepřístupném terénu, kdy je možné osoby lokalizovat podle zapnutého mobilního telefonu.

Vlastní Agátu pouze stát?
Podle nepotvrzených informací vlastní Agátu také některé velké detektivní agentury a velké finanční skupiny.

Existuje ochrana proti Agátě?
Ano. Spolehlivou ochranu nabízí šifrované telefony, šifrovací čip vložený do telefonu, nebo speciální aplikace umožňující šifrování.