Kde a jak se přihlásím k datové schránce?

23.2.2024 Od admin 0

Chcete se přihlásit k vaší datové schránce a nevíte jak to udělat? Poradíme vám, kde a jak se k datové schránce přihlásit.

Datová schránka
Datovou schránku si může nechat zřídit každý občan České republiky, kterému bylo 18 let. Datová schránka je povinná pro právnické osoby a pro živnostníky nebo sdružení, spolky a družstva.

Způsoby přihlašování do datové schránky
Na webu datových schránek Mojedatovaschranka.cz naleznete odkazy na různé způsoby, jak se bezpečně přihlásit do schránky.

Přihlašování jménem a heslem
Přihlásíte se pomocí uživatelského jména a přístupového hesla. Uživatelské jméno uživatel datové schránky obdrží spolu s údaji o zřízení datové schránky, heslo si vytvoří sám při prvním přihlášení prostřednictvím přiděleného hesla dočasného.

Přihlašování jménem a heslem

Přihlášení mobilním klíčem
Na přihlašovací stránce se nepřihlašuje pomocí uživatelského jméno ani hesla. Přihlašování probíhá sejmutím QR kódu pomocí aplikace Mobilní klíč eGovernmentu z mobilního zařízení. Na rozdíl od přihlášení přes Identitu občana pomocí Mobilního klíče, je toto přihlášení pouze do ISDS a nikoliv současně do ostatních webů využívajících Národní bod.

Přihlášení mobilním klíčem

Přihlášení pomocí SMS
Přihlašování probíhá podobně jako přihlašování jménem a heslem. Do formuláře zadáte uživatelské jméno a heslo. Poté stisknete pole SMS kód obrázek telefonu pro zaslání SMS s kódem. Na mobilní telefon vám během chvilky přijde SMS s kódem. Do pole SMS kód zadáte tento kód a stiskněte tlačítko Přihlásit se.

Přihlášení pomocí SMS

Přihlášení identitou občana
Přihlašování probíhá pomocí Mobilního klíče eGovernmentu nebo Bankovní identitou. Nepoužívají se přihlašování přístupové údaje ISDS, ale přihlásíte se do tzv. Národního bodu (NIA, Identity občana) a ten identitu předá do systému ISDS. Pokud identitu občana nemáte, informace pro její založení naleznete ne stránce Identitaobcana.cz

Přihlášení identitou občana

Přihlášení certifikátem
Pokud se chcete přihlašovat certifikátem, musíte mít nainstalovaný osobní certifikát a ten zaregistrovaný v prostředí ISDS. Jde o bezpečný způsob přihlašování do datové schránky, neboť se do ní nemůže přihlásit nikdo, kdo kdo nemá přístup k tomuto certifikátu.

Přihlášení certifikátem