Vyplatí se platit hypotéku, nebo jít do nájmu?

17.4.2024 Od admin 0

Řada lidí se rozhoduje mezi pořízením vlastního bytu nebo domu na hypotéku a bydlením v nájmu. Co je výhodnější? Obě možnosti mají své výhody i nevýhody.

Výhody nájmu
K nájmu nepotřebujete vysoký finanční obnos, úspory a postačí vám nižší příjmy. Zaplatíte kauci, podepíšete nájemní smlouvu a můžete bydlet. Nájem je rychlý způsob bydlení a svým způsobem také levné bydlení.

O nájem se můžete s někým podělit. Existuje možnost žít ve spolubydlení a podělit se tak o náklady na nájem.

Vlastní bydlení vám stát neproplatí, nájem ano. Pokud se nacházíte ve finančních problémech (ztráta zaměstnání atd.), stát vám nájem zadotuje. Díky této sociální pomoci se někteří nesnaží chodit do práce. To je ale věc další.

Svoboda a volnost. Nájem vyhledávají lidi, kteří se z nějakých důvodů nechtějí vázat na jedno místo. Často jde o lidi, kteří cestují za prací nebo za zážitky.

Ilustrační foto

Nevýhody nájmu
Před podpisem podnájemní smlouvy většina majitelů nemovitostí vyžaduje složení kauce. Z ní jsou hrazeny případné zaviněné škody na vybavení domácnosti, nedoplatky, aj. Výše této kauce může být pro některé lidi problém.

Nájem nabízí určitou nejistotu – vlastník nemovitosti vám může kdykoliv vypovědět nájemní smlouvu. Na druhou stranu, hypotéka je také velká nejistota – aby bylo na splátky…

Majitelé nemovitostí, kteří nemovitosti pronajímají, zpravidla každoročně zvyšují nájem.

Výhody hypotéky
Do jisté míry jistota bydlení – pokud budete platit splátky hypotéky, nikdo vás jen tak nemůže vyhodit.

Hypotéka je investice do budoucna.

Vlastní bydlení často vyhledávají rodiny s dětmi. Mladé rodiny touží po domku se zahradou apod. Děti si mohou hrát na zahrádce, koupat se apod.

Platit hypotéku lze svým způsobem chápat jako zajištění na důchod. Pro dnešní důchodce je určitě problém platit 20 tis./měs. nájem. A když už nic, alespoň máte co prodat. Což po celoživotním placení nájmu asi těžko uděláte.

Nevýhody hypotéky
Poměrně přísné podmínky pro získání hypotéky. Na hypotéku už skoro nedosáhne ani střední třída.

Vysoké splátky a dlouhá doba splácení.

Vysoký úrok a další poplatky. Například si půjčíte 6 900 000 Kč a za 30 let celkově zaplatíte bance cca 10 500 000 Kč.

Foto hypoteční kalkulačky

Žádná banka vám nepůjčí celou částku hypotečního úvěru. Vždycky potřebujete mít nějaké vlastní finanční prostředky, ideálně 1 milion a spíše více, aby se s vámi banka vůbec začala bavit.

Hypotéka je vždy konec svobody. Hypotéka je vlastně celoživotní otroctví – musíte se pořádně otáčet, což může vést až ke zdravotním problémům.

Pokud budete chtít v budoucnu nemovitost zatíženou hypotékou prodat, banka musí s prodejem nemovitosti souhlasit.

Závěr
Hypotéka/nájem má své výhody i nevýhody. Takže si opravdu pečlivě rozmyslete, zda půjdete do hypotéky, nebo do nájmu.