Jsou elektroauta ekologická?

21.3.2024 Od admin 0

Jsou elektroauta ekologická? Jsou elektromobily opravdu šetrnější k životnímu prostředí?

Nevýhody elektromobilů:

1. Elektromobily jsou v podstatě automobily na uhlí. V České republice až 2/3 energií vyrábí tepelné elektrárny (spalování uhlí).

2. Největším ekologickým problémem elektromobilu je výroba baterie. Baterie jednoho elektromobilu obsahuje desítky kilogramů mědi, hliníku, niklu a dalších kovů. Těžba a zpracování těchto kovů způsobuje znečištění a stojí mnoho energie.

3. Dalším problémem je nízká životnost baterií v důsledku jejich degradace. S tím souvisí probléme s likvidací baterií po jejich využití.

4. Baterie tvoří 1/2 ceny auta. Nevyplatí se tedy koupit novou baterii (auta se rovnou likvidují).

5. Je málo dobíjecích stanic a pomalé a drahé dobíjení.

6. Krátký dojezd elektromobilu. Řidič je ve stresu z rychle se měnícího dojezdu. Strach, že nedojede a bude muset být odtažen, je noční můrou každého majitele elektromobilu.

7. Vysoká hmotnost. Ta je dána především vysokou hmotností akumulátoru ve snaze o zvýšení dojezdu.

5. Vysoká pořizovací cena elektromobilu je další velký zádrhel.

Závěr
Elektromobilita je slepá (pseudoekologická) vývojová ulička.  Uhlíková stopa při výrobě elektromobilů je větší, než u klasických automobilů. Až bude k dispozici čistý zdroj elektřiny v celosvětovém měřítku, pak to bude o něčem jiném. Bude to někdy?

Obecně řečeno o ekologii. Nelze přehlédnout, že z ekologie se stalo moderní náboženství. Pravda je taková, že tady nejde o ekologii a životní prostředí. Jde o to, vydělávat peníze, omezovat svobodu lidí, manipulovat je a zotročit. Dnešní pseudoekologie je jedním z nástrojů k vytvoření totalitní moci.

Ilustrační foto