Návod, jak skladovat zavařeniny a kompoty

24.2.2024 Od admin 0

Někteří lidé mají zahrádku nebo sad a své přebytky z úrody zavařují nebo suší. Je určitě skvělé mít vlastní úrodu. Aby úroda vydržela co nejdéle, tak se zavařuje. Zavařuje se ovoce (švestky, meruňky, třešně, broskve…), zelenina (okurky, papriky, rajčata, červená řepa…), marmelády, džemy i houby. Někteří dělají různé saláty, čalamády… Není nic lepšího, než si v zimním období zajít do sklepa a otevřít si doma zavařený kompot. V našem článku naleznete pár triků a tipů, jak správně skladovat zavařeniny a kompoty.

Ještě než začneme s návodem, jak správně skladovat zavařeniny a kompoty, tak je nejdříve potřeba říct, že je vhodné všechny kompoty označit štítky (o jaký druh zavařeniny jde a datum výroby). Pak máte lepší přehled o tom, jaký kompot byl vyrobený letos a jaký loni nebo předloni. Tímto vám odpadne skladování starých kompotů. Nejlepší je mít starší zavařeniny vpředu a nejčerstvější vzadu. Tak ví, co je nutné sníst co nejdříve.

Ilustrační foto

1. Všechny zavařeniny a kompoty vždy skladujte v chladu, suchu a temnu. Sklep tyto atributy splňuje skvěle.

2. Všechny zavařeniny a kompoty pravidelně nebo nepravidelně kontrolujte. Ale hlavně je kontrolujte! Zavařenina se sice nemá kazit, ale náhodou se může objevit plíseň nebo kal. Zpozorněte, pokud má ovoce nezvyklou barvu nebo se pod víčkem vytvoří sraženina či pěna. To je známka toho, že při zavařování nebylo chyceno víčko tak, jak mělo. Nejčastěji kontrolujte nové zavařeniny. Ty starší kontrolovat stačí jednou za měsíc.

3. Velmi důležité je skladovat zavařeniny při správné teplotě. Ideální teplota je 5 až 10 ° C. Pokud zavařeniny z nějakých důvodů skladujete při vyšších teplotách, tak je dobré je častěji kontrolovat, zda se nekazí. Pokud skladujete zavařeniny nad 10 ° C, tak počítejte s tím, že vám dlouho nevydrží.

4. V předchozím bodu jsem zmínil spotřebu zavařenin. Pojďme se nyní na tuto záležitost podívat pod drobnohledem. Obecně lze říct, že zavařeniny, které jsou skladovány v ideální teplotě (viz. výše), vydrží „čerstvé“ až dva roky. Ideální je zavařeninu spotřebovat do jednoho roku, ale dva roky jsou ještě v pohodě.

5. Určitě je také dobré zmínit, jak dlouho vydrží zavařenina po jejím otevření. Obecně lze říct, že zavařeninu je nejlépe snít co nejdříve po jejím otevření. Pokud to neuděláte, vždy ji uchovávejte v chladničce.