Kdo pije, ten žije (a hubne)
1.3.2024Bez jídla se nějakou dobu člověka obejde, zato bez vody rozhodně ne. Dodržování pitného režimu je důležité při redukční dietě.
Voda tvoří větší část lidského těla. Třeba takový kojenec jí má v tělíčku dokonce až 85%, ale jak člověk roste a stárne, organismus mu „sesychá“, takže senior má v těle jen 45% vody.
Zapomínáte pít?
K menší spotřebě tekutin jsou náchylné malé děti a starší lidé, kteří mívají oslabený pocit žízně. Jenže už mírný nedostatek tekutin způsobený třeba silným pocením nebo průjmem může mít následky na zdraví – a největší právě u seniorů a dětí. Odvodnění (dehydratace) škodí ledvinám, mozku i pokožce. Člověk je malátný, unavený, špatně se soustředí, po delší době bude i náchylnější k nemocem.
Kolik kdo potřebuje
Sami odborníci se neshodnou, kolik tekutin má člověk za den vypít. Záleží totiž na tom, jaký je jeho zdravotní stav, jakou práci vykonává, v jakém prostředí se pohybuje. Průměr na zdravého dospělého člověka činí 1 až 2 litry různých nápojů, protože zbytek potřebných tekutin si tělo vezme z jídla (polévka, ovoce, zeleniny, minimum vody je třeba i v sušence). V horku, při sportu nebo při nemoci provázené horečkou toho samozřejmě musíte vypít víc.
Chvála vody
Ve většině vodovodních sítí v naší republice teče kvalitní pitná voda vyhovující všem platným normám, takže se nemusíte bát napít z kohoutku.
Výjimkou je někdy období při povodních, kdy vodárny z obav před infekcemi zvyšují obsah chlóru v pitné vodě. V těchto případech stačí nechat sklenku vody chvíli odstát a chlór z vody vyprchá.
Ostatně „obyčejná“ voda je z hlediska chemického i medicínského nejvhodnější nápojem (zejména při redukční dietě). Rozhodnete-li se pro vodovodní filtr, vybírejte opatrně. Neměl by vodu zbavovat všech potřebných materiálů, pouze nežádoucích dusičnanů, chlóru a dalších škodlivin.
Čím ještě hasit žízeň
Lékaři a odborníci na výživu doporučují pro běžné denní pití nesycené, mírně mineralizované vody, které zároveň doplní vypocené minerály, chválí též bylinkové čaje nebo ředěné ovocné džusy. Neuškodí ani limonáda z ovocného sirupu, nejlépe domácího, citronáda, osvěžující jsou i ředěné zeleninové šťávy. Stále oblíbenější jsou i také u nás nealkoholická piva s ovocnou příchutí.
Které nápoje omezit?
Různobarevné limonády s bublinkami jsou nevhodné pro ději, obsahuje hodně umělých barviv a příchutí, jsou kalorické, oxid uhličitý může uškodit citlivému zažívacímu traktu.
Nápoje s kofeinem (černý čaj, káva, kofola) – vyhnout se jim mají děti a nespavci.
Sycené vody (i sodovka) – vynechat je musí starší lidé s nemocným srdcem či zažíváním.
Kolové nápoje s s kyselinou fosforečnou (Coca-cola a další) – neprospívají při osteoporóze, protože hrozí vyplavování vápníků z kostí.
Pozor na cukry
Chcete se zbavit nadváhy? Pak si hlídejte i to, co pijete! Víte, že neředěné ovocné džusy obsahují často stejné množství cukru jako slazené limonády? I oblíbené ledové čaje představují několik kostek cukru v každé lahvi. Při redukční dietě je vhodné vypít minimálně dva litry tekutin za den, nejlepší je obyčejná voda z kohoutku.