Jak hubnout ve 30, 40, 50 letech

1.3.2024 Od admin 0

Máte pocit, že jste přibrala a potřebujete pár kilo shodit? Nemusíte držet přísné diety, ale stačí, když upravíte svůj životní styl. Tady je pár tipů, jak na to…

Hubnutí ve 30 letech
Zpočátku vám pomůže, když si svůj jídelníček začnete plánovat na dva tři dny dopředu. Získáte tak přehled o tom, co jíte, a zároveň si tak vytvoříte systematický nákupní seznam, který vás uchrání od toho, abyste si kupovala dobroty. Jídelníček měňte postupně: jeden za druhým vyřaďte tučné a smažené pokrmy, bílé pečivo a uzené výrobky. Ke každému jídlu si dejte porci zeleniny, která vás zasytí a zároveň působí i jako přírodní „čistička organismu“.

Sport si dávkujte
Odborníci na hubnutí sice doporučují chodit do fitnescentra 3x týdně, to ale málokdo zvládá. Než byste se zbytečně nervovala, zkuste se po troškách hýbat každý den. Máte doma rotoped? Dejte si prvních 10 minut jízdy. Další dny interval postupně prodlužujte. Když si k tomu pustíte televizi, ani vám to nepřijde, že si vlastně při jejím sledování „dáváte pořádně do těla“.

Hubnutí ve 40 letech
Sotva překročíte „čtyřicítku“, váš metabolismus zleniví. Pokud ho chcete trochu „nakopnout“, jezte pravidelně. Denně si dopřejte pět jídel (vždy po třech hodinách). Přejdete tak tomu, že vás nepřepadne vlčí hlad. Hodně vám pomůže, když si pořídíte notýsek a začnete si do něj zapisovat všechno, co sníte. Najednou jasně uvidíte, kde nejčastěji chybujete. Jíte ve spěchu? Málo pijete? Stravujete se převážně večer? Jíte smažené pokrmy? Po této „stravovací inventuře“ si zkuste vytipovat své největší hříchy a začněte s jejich nápravou.

Omezte limonády
Napadlo vás někdy, že na vaše kila navíc mohou mít vliv i sladké nápoje? Málokdo totiž ví, že limonády nejsou jen kalorickou bombou, ale dokážou rozhoupat hladinu cukru v krvi tak, že vám zvýší chuť na sladké. Pokud se tomu chcete vyhnout, pijte spíše stolní vodu, neslazené ovocné čaje, džusy ředěné vodou 1:1 (nebo 1:2 ve prospěch vody). Co se týče sportu, ideální je chůze, jízda na kole, rotoped, eliptický trenažér.

Ilustrační foto

Hubnutí v 50 letech
V době menopauzy klesá hladina pohlavních hormonů, což má vliv i na stále se zpomalující metabolismus. Kila nahoru jsou vidět hlavně na břiše, kde se tuk usazuje nejčastěji. Co s tím teď? Ještě než začnete hubnout, srovnejte si psychiku. Menopauza má totiž vliv na výkyvy nálad, což u žen bývá častý stimul k mlsání. Je to i váš případ? Navštivte psychologa a proberte s ním vaší situaci. Při hubnutí se obrňte trpělivostí, protože kila půjdou dolů daleko pomaleji než kdy předtím (očekávejte 1-2 kila měsíčně). Ale nezoufejte a vydržte!

Ke všemu salát
Klíčem k úspěchu je pravidelná strava. Ke každému jídlu si dejte 100- 150 gramů zeleniny a jezte ji i v případě, že vás přepadne nenadálý hlad. Do jídelníčku zahrňte i lněné semínko, které vám díky omega-6 mastným kyselinám pomůže k duševní pohodě.

V každém věku
Správná strava a pravidelný pohyb vám zrychlí spalování tuků. Mezi největší spalovače tuku patří ovoce a zeleniny s vitamínem C – paprika, rajčata, hrušky, kiwi nebo brokolice. Pokud zrovna nejezdíte na kole, pořiďte si krokoměr. Denně ujděte minimálně 5000 kroků. Při sportu zocelíte celé tělo, spálíte kalorie a ještě si tím zlepšíte náladu (endorfiny).