Obezita je nemoc

1.3.2024 Od admin 0

Civilizační nemoci ztrpčují pohodlný život dnešních lidí – a často vznikají z nadbytku. Civilizační nemoc je i obezita.

Obezita je dnes považována celosvětově za vážný problém, Z Ameriky se šíří do bohatých evropských zemí, ale hrozí i chudším státům Asie a Afriky.

Vědci se shodují, že lze odhalit základní příčiny – nadbytek jídla a nedostatek pohybu, ale i špatný výběr potravin. Lidé si neradi připouštějí, že když se budou ládovat kalorickými dobrotami a nebudou se u toho patřičně hýbat, přebytek energie se jim uloží v tukových polštářích. Ukazuje se ale zároveň, že nejvíce obézních lidí je v chudších vrstvách, které moc neslyší na dobré rady a ani nemají na to, aby si mohly dovolit drahé kvalitní potraviny.

Proč kila navíc tolik vadí? Protože k obezitě se přidávají další nemoci – cukrovka 2.typu, choroby srdce a cév, vysoký krevní tlak. Tlusté ženy mají zvýšené riziko rakoviny prsu a vaječníků, u mužů hrozí nádory tlustého střeva a konečníku. Zlobí pohybový aparát (trpí kolena i kyčle, páteř), v létě přibývají kožní potíže (opruzeniny, nepříjemné pocení). Zanedbatelné není ani psychické trápení.

Ale ke snižování nadváhy se člověk odhodlává těžce, protože ví, že nahoru to jde snadno, kdežto dostat dolů pár kilo je velmi náročné. Alespoň jedna dobrá zpráva pro odvážné – i když stále ještě neexistuje zázračná pilulka, po níž se tuk prostě rozpustí, už dnes je na výběr celkem široké spektrum pomocných metod.

Ilustrační foto

Můžete si koupit některý z volně prodejných přírodních přípravků, které pomáhají snižovat chuť k jídlu a urychlit spalování tuků. Bývá v nich např. zelený čaj (zvyšuje výdej energie), garcinia (potlačuje chuť k jídlu a brání ukládání tuků v buňkách), chitosan (naváže a odvede tuky z těla). Člověk na dietě je unavenější, proto potřebuje vzpruhu – pomůže yerba maté, guarana i zelený čaj. Vláknina zvyšuje pocit sytosti, chrom (nejlépe vážený na kvasnice) opět snižuje chuť na sladkosti. Potravní doplňky často obsahují i extrakty z rostlin, které jsou močopudné (fenykl, celer, ječmen) a vyplavují tak nežádoucí látky z těla. Velmi podobně jako přírodní prostředky účinkují léky na hubnutí, které ale už předepisuje lékař (Orlistat, Sibutramin, Rimonabat).

Lidé poštižení obvzlášť závažnou formou obezity mohou vyhledat pomoc na chirurgii – při tzv. bariatrické léčbě se podvázáním zmenší objem žaludku. Pacienti ale pak musí dodržovat lékařská doporučení a nepřejídat se, aby se žaludek zas nevytáhl.

Nakonec – tato rada se týká úplně každého: Příjem energie má odpovídat výdeji, spalování tuků je vhodné podpořit cvičením, běháním nebo rychlou chůzí.

Co možná nevíte
1/ Definice obezity říká, že jde o multifaktoriálně tj. geneticky a vnějšími vlivy podmíněnou metabolickou chorobou.
2/ Diabetikům, kteří velmi často potřebují zhubnout, dělá snižování váhy obvykle ještě větší problém než ostatním tlouštíkům.
3/ Nadváha se obvykle počítá podle BMI (Body mass index), který spočítáte, když svou váhu v kilogramech vydělíte výškou v metrech na druhou. Nadváha začíná na 25, obezita je na 30.