Hubnutí a diety. Jak zhubnout navždy?

1.3.2024 Od admin 1

Zhubnout rychle – po tom touží mnoho z nás a jsme kvůli tomu ochotny třeba i trápit se hlady. Jenže to bereme za špatný konec. Znovu nabereme totiž ještě rychleji.

Sázíme na jednorázové diety, které nás podle našich představ zbaví kil nejlépe ihned. Kdybychom se rozhodli pro zdravou výživu, šla by váha dolů mnohem pomaleji. A my přece potřebujeme zhubnout do kalhot. Bohužel ale neriskujeme jen to, že se shozené kilogramy bleskově vrátí a ještě pár jich přibude.

Nejím, zhubnu
Hladovky nutí organismus uchovávat veškerou přijatou energii, a to je špatně. Říká se tomu úsporný metabolismus. Úbytek na váze můžeme připsat spíš odvodnění organismu, protože chybí potřebné živiny. Mezi rizika půstu a hladovění patří především nedostatek bílkovin a minerálních látek. Podobná rizika jako hladovění mají i různé metody využívající vlákninových preparátů v kombinaci s klystýry nebo projímadly. Navíc člověku, který uvěří jejich „zázračné“ účinky, dávají falešný pocit jistoty. „Nemusím řešit svůj životní styl, protože jsem právě prošel očistným programem.“ Tato představa je velmi nebezpečná. Hladovky nepomohou ani při detoxikaci těla.

Pauza od těstovin a ovoce
Principem diet je většinou omezení určité skupiny živin, nejčastěji cukrů, tuků, ale i sacharidů (tzv. uhlohydrátů). Populární je např. tzv. ketogenní dieta. Jí se výhradně bílkoviny a minimum sacharidů (chleba, brambory, těstoviny, rýže…). Tělo se tak dostane do fáze „ketózy“, díky čemuž se silně sníží obsah tuku v těle. Ovšem ketóza není stav příznivý. Pro tělo je stavem nouze. Kila jdou dolů velmi rychle, ale zejména odvodněním. Mizí i svalová hmota. Po skončení diety málokdo vydrží nevrhnout se okamžitě na pečivo, přílohy nebo ovoce, takže rychle znovu přibere. A ne svaly, ale tuk.

Se sacharidy jako na houpačce
Při dietě s velkým omezením sacharidů se tělu dostává důležitých látek – vitamínů, minerálů, vlákniny a dalších přírodních složek obsažených v ovoci a zelenině. Stoupá také riziko kardiovaskulárních a nádorových onemocnění. Někdo to řeší tzv. sacharidovými vlnami. Měl by tak zmizet tuk, ale svaly zůstat zachovány. Principem je snižování a postupné zvyšování denní příjmu sacharidů (chléb, ovoce…). Zároveň se však klade důraz na příjem bílkovin, aby neubývala svalová hmota.
Při výrazném snížení příjmu sacharidů se ovšem dostavuje silná únava, při následném vyšším příjmu sacharidů zase může docházet k neúměrně vysokému zvýšení hladiny cukru v jídle. To vyvolává v organismu různé zánětlivé procesy. Pravděpodobným výsledkem je nakonec nějaká nemoc.

Ilustrační foto

Pomůže přerušované hladovění
Tzv. intermitentní hladovění střídá fázi příjmu potravy a fázi, kdy žádnou energii, ani potravu nepřijímáme. Tyto dvě fáze mohou být různě dlouhé a v různém časovém poměru. Půst může trvat 8 – 36 hodin. Příkladem je např. dieta 5:2. 5 dní jíte všechno, 2 dny se hlídáte. Během dnů, kdy se budete ve stravě omezovat, by váš příjem energie neměl dosáhnout 500 kilokalorií za 1 den. Slibovaným úbytkem byl mělo být téměř 1/2 kilogramu denně. Jenže: při nepravidelném stravování se zpomaluje metabolismus. Někteří lidé pak reagují záchvatovým přejídáním. A nemyslete si, že v době „5“ můžete jíst cokoli v libovolném množství. Ve skutečnosti si musíte dávat pozor pořád. Připravte se na únavu, nesoustředěnost, podráždění, bolest hlavy. Pro diabetiky musí být tabu! Neúměrným rizikem je přerušované hladovění také při nízkém krevním tlaku a v případě, že užíváte antidepresiva.

Jím jen light potraviny
Označení light sděluje, že je ve výrobku snížený obsah cukrů nebo tuků. Nic ale není zadarmo. Když se někde ubyde, jinde se přidá (tak to bývá ve všem). Cukry jsou nahrazovány umělými sladidly. A vzhledem k tomu, že tuk funguje jako pojidlo a nositel chuti, musí být v light výrobcích něčím nahrazen. Nejčastěji jde o škrob – tedy sacharid! – nebo želatinu. Pozor, light neznamená, že je výrobek zcela bez cukru nebo tuku! Pouze je sníženo jeho množství. Když tedy konzumuje light potraviny, nemyslete si, že jich můžete sníst 2x tolik co běžných.

Jsou tedy light potraviny k ničemu?
Záleží na jejich složení. Není nutné se např. trápit s bílým jogurtem s 0,1% tuku, pokud vám nechutná. Největší rozdíl mezi ním a „obyčejným“ jogurtem s obsahem max. 3% tuku je totiž v chuti. S normálním jogurtem nedodáte tělu o moc více energie. Podobně je tomu i u odtučněného mléka. Není lepší pochutnat si, než ušetřit pár kalorií? Naopak light sýry jsou ke konzumaci ideální. A nemusí se jednat přímo o sýry s nejnižším obsahem tuku v sušině. I jen snížené množství tuku ze 45% na 30% znamená výraznou úsporu kalorií.
Pokud si často dopřáváte sladké limonády, je varianta light rozumná. Ale ani pak to nepřehánějte. Umělá sladidla také mají svá proti.

Přestanu jíst sladkosti!
Nadýchané dorty sice nepotřebujeme k životu, ale neexistují zdravé a nezdravé potraviny, jen zdravá a nezdravá množství jednotlivých živin. Jezte pestrou vyváženou stavu, přiměřenou věku. Pamatujte si, že když jste v neustálém stresu, málo spíte a odpočíváte, pak chuť na sladké zvládnete stěží. Mohou za ni totiž hormony. Klidně si dopřejte jednu nebo dvě kostičky čokolády po obědě, vyhnete se tak spíš večernímu „záchvatu“, kdy sníte čokoládu celou. Mimochodem, nezvladatelnou chuť na sladké podporují i půsty a diety s omezením sacharidů.