Hubnutí – jak zhubnout natrvalo a bez jo-jo efektu?

1.3.2024 Od admin 0

Nedaří se vám zhubnout natrvalo? Selhávají všechny diety? Poradíme vám, jak zhubnout natrvalo a bez jo-jo efektu.

Co můžete udělat, abychom shodili nadbytečné kilogramy? Určitě bychom neměli zahájit hladovku. Pokud jste se začetli do knížky „Půst je skvělá věc“ a hodláte to okamžitě vyzkoušet, uvědomte si, že lidé, kteří dlouhodobé hladovění praktikují, se na ně také velmi dlouho připravují. Delší půst od veškerého jídla je totiž záležitost duchovní.

Denní hladovění sice nikomu neuškodí, ale ani nijak zvlášť neprospěje. Jde spíš o to, jaké potraviny bychom měli jíst. Všeobecná doporučení nám přitom nemusí pomoci. Záleží totiž také na typu postavy a na místech, kde chcete zhubnout. Ideální samozřejmě je, pokud máte možnost poradit se osobně s výživovým poradcem nebo nutriční sestrou. Některé zásady ale platí pro určité typy postavy všeobecně. Pro ženy s postavou hruška (tuk se ukládá na hýždích a stehnech) je důležité omezit bílé pečivo, těstoviny, rýži, brambory či banány, ale i med. Lidé typu jablka (tuk se ukládá na břiše, bocích a dolní části zad) by měli omezit, ne-li vyloučit cukr ve všech podobách (v banánech či hroznovém vínu je velké množství cukru!). Nejsou pro ně vhodné ovesné vločky nebo často propagované müsli. Tučné mléčné výrobky je také špatná volba. Chlapecké postavy přibírají především na břiše. U nich jde víc o pravidelnosti jídla než o to, co jedí. Pozor si musíte dávat na sladkosti. Postavě snů – tzv. přesýpacím hodinám – vadí „obligátní“ sladkosti a tučné jídlo.

Ilustrační foto

Cvičit, cvičit, cvičit!
Že jsme nemluvili o cvičení? Cvičení je samozřejmost! Hubnout bez pohybu prostě nejde! Hubnutí má jít ruku v ruce se zpevňováním postavy. Jinak bychom s tukem ztratili i svaly. I zde platí, že bychom měli dbát na typ své postavy. „Hrušky“ by měly vynechat cvičení, jež posiluje hýždě a stehna, která mají i tak dost silná. „Jablka“ se především musí starat o svůj o svůj pas a chlapeckým postavám to také neuškodí. „Přesýpací hodiny“ by měly při cvičení zapojovat všechny svaly těla. Jde o to, aby postavu zpevnily a udržely co nejdéle.

Cvičení je intenzivnější, když ho provozujeme v teple. Můžeme se předem zahřát v páře nebo infrasauně. Na Slovensku takto pracuje Inštitút kompliment, kde lidé cvičí v plastových „stanech“ (u nás se tato metoda bohužel neujala). Stejně jako u jídelníčku je i při cvičení výhodou, když máte možnost nechat si sestavit osobní cvičební plán. Co ale platí pro všechny: Cviky dělejte, jen dokud ještě můžete (rozhodně se nepřepínejte!). Nespěchejte, uvidíte, že každý den zvládnete o kousek víc. Hubnutí nemá cenu uspěchat, pomalejší je totiž trvalejší. Spěch v hubnutí vždy přináší tzv. jo-jo efekt.