Chci zhubnout. Pomůže hladovka?

2.3.2024 Od admin 0

Mnoho lidí chce rychle zhubnout. Myslíte si, že hladověním rychle zhubnete? Omyl! Zvolte spíše odlehčený jídelníček.

Hladovění rozhodně nedoporučují dietní odborníci ani lékaři. Mozek, kterému nedáte sacharidy, nemůže pořádně fungovat, tělo využívá pohotovostních zásob, které vystačí cca na jeden den. Hladovíte-li déle, váš organismus začne využívat jako zdroj energie bílkoviny, což způsobí mj. oslabení imunity. Teprve až nakonec sáhne tělo po tukových zásobách, jenže přitom produkuje ketolátky, škodlivé např. pro diabetiky. Hladovět je největší blbost, dopřejte si dostatečný odpočinek, relaxaci a svému jídelníčku pouze rozumné odlehčení. Rozumným odlehčením je myšleno především méně tučných jídel, naopak přidejte zeleninu a celozrnné pečivo. Když častěji vynecháte maso, nic se nestane, bílkoviny můžete doplnit sýry, vejci, luštěninami.

Ilustrační foto

K odlehčenému jídelníčku pochopitelně patří dodržování pitného režimu, do něhož zařaďte osvědčený kopřivový čas – nejlépe po 14 dnů 3x denně jeden šálek. Jestliže však máte neodbytný pocit,  že prostě musíte vyzkoušet (a vydržet) celé tři dny jenom o zeleninových šťávách, čisté vodě a bylinných čajích, experimentujte o víkendu – rozhodně ne ale při velké fyzické námaze či stresu.

Lékaři varují před pokusy se zdravím diabetiky, kterým by cukr z ovoce mohl ošklivě zahýbat s hladinou krevního cukru. Velké dávky zeleniny jsou zase nebezpečné pro ty, kteří si ředí krev lékem Warfarin, a musí proto omezovat vitamin K (je hlavně v listové zelenině).

Co možná nevíte

  • Úbytek několika kil při hladovění zvyšuje riziko jo-jo efektu, vyvolává též úzkost a nervozitu.
  • Do odlehčeného jídelníčku zařaďte též zakysané mléčné výrobky s prospěšnými bakteriemi (probiotiky), které posílí vaši střevní mikroflóru.
  • Doplnit hladovku ještě drastickým výplachem střev pro dokonalou očistu může vašemu tělo spíše ublížit.