Plikace žaludku – léčba obezity

2.3.2024 Od admin 0

Obezita zabíjí! Patříte mezi ty, kteří se trápí obezitou? Pomoci by vám mohla plikace žaludku. Na rozdíl od odstraňování části žaludku je tato metoda vratná a šetrnější.

Plikaci žaludku vyvynuli čeští lékaři společně s chirurgy z USA. Nový způsob zmenšení žaludku byl mohl v budoucnu nahradit starší metodu. Při té se velká část žaludku úplně odstraňuje a tento stav je nevratný. Tuto operační metodu využívají lékaři u obézních pacientek k redukci hmotnosti.
Další možnou metodou léčby obezity je bandáž žaludku. Na horní část se připne pásek, čímž se také radikálně zmenší prostor pro stravu. Tato operace ale není všelékem na obezitu. Vysněného dlouhodobého výsledku dosáhnou pacienti jedině tím, že když budou dodržovat doporučený stravovací a pohybový režim.

Jak plikace žaludku probíhá?
Zjednodušeně řečeno se žaludek prošije. Metoda je to tedy velmi šetrná, a především vratná, protože se stehy mohou kdykoli přerušit a vrátit žaludek do původního stavu.
Jde o laparoskopickou operaci (pacient má po zákroku pouze několik vpichů), při níž stěny žaludku chirurgové jakoby vtáhnou a srolují dovnitř a na vrchu jej sešijí. Z původního žaludku, který má objem litr až litr a půl, tak zůstane pouze trubice o objemu 100 – 150 ml. Operace samotná trvá většinou něco přes jednu hodinu. Pobyt v nemocnici obvykle nepřesahuje 2 dny. Nicméně v některých případech je nutné ponechat pacienta hospitalizovaného několik dalších dnů. Do práce se po operaci vrací, v závislosti na druhu zaměstnání, asi za týden až 10 dnů.

Plikace žaludku

Jak vážné zdravotní problémy musí pacient mít, aby měl nárok na tuto operaci?
Operační léčení obezity, tzv. bariatrická chirurgie, je určena k léčbě lidí, kteří trpí závažnými, vyššími stupni obezity. Jedním ze zásadních kritérií, které musí pacient splňovat je výše Body Mass Index (BMI) na 40. V případě zdravotních problému pak nad 35. V posledních letech lékaři často léčí pacienty s BMI kolem 35, které trápí další, k obezitě přidružené zdravotní problémy jako je cukrovka 2.typu, vysoký krevní tlak, vysoká hladina cholesterolu apod. Právě plikace žaludku, ale i další typy bariatrických operací mají výrazný efekt na cukrovku 2.typu a další onemocnění. Bez nadsázky lze říci, že u více než 75% pacientů s cukrovkou 2.stupně se jejich onemocnění výrazně zlepší nebo zcela vymizí již v období několika týdnů po operaci. A to se týká i těch, kteří se musí léčit inzulinem.

Hradí zákrok pojišťovna?
Bariatrickou operaci, v indikovaných případech, plně hradí zdravotní pojišťovny. Je samozřejmé, že pacient musí splňovat všechna daná kritéria. Zákrok je finančně dost náročný, proto je potřeba pacienty pečlivě vybírat.

Pro koho je tato operace vhodná?
Kontraindikace existují, například to, že pacientův zdravotní stav nedovoluje provedení operace v celkové narkóze. Další z kontraindikací může být neschopnost či neochota pacienta pooperačně spolupracovat na léčbě třeba proto, že není schopen změnit své stravovací návyky.