Jak konečně zhubnout?

1.3.2024 Od admin 0

Držíte dietu, a kila nejsou dolů? Víme, v čem by mohl být problém.

Známe to všechny. Ať se snažíme sebevíc, hladovíme, pachtíme se v tělocvičně a dodržuje pitný režim, ručička na váze se ani nehne. Veškerá snaha je na nic. Nebojte se, odhalíme, proč se vám nedaří zhubnout.

1. Špatné spalování tuků
Ohroženi jsou lidé, kterým se usazuje tuk v oblasti břicha. Tito lidé mívají narušenou funkci jater, slinivky a žlučníku. O takových lidech se říká, že jsou impulzivní a choleričtí. Jejich trávící enzymy jsou vyčerpány a dochází k ukládání metabolitů, což jsou látky vznikající při trávení.

Co s tím dělat?
Víc se zklidnit a začít cvičit zklidňující sport (běh, pilates atd.). Velmi důležitá je pohybová pravidelnost, ale žádné přetěžování. Vždy si dobře rozmyslete, čím zaženete hlad. Hrozí vám totiž akutní problémy problémy se srdcem a cévami.

2. Nedostatek jódu v organismu
Jód je nezbytným prvkem pro tvorbu hormonů štítné žlázy. Jestli vám stále přibývají kila „ze vzduchu“, je možné, že vám chybí jód. Pro hubnutí má totiž dostatek jódu stěžejní roli. Urychluje metabolismus, pomáhá spalovat přebytečný tuk, brání hromadění cholesterolu a stabilizuje tělesnou hmotnost. Má uklidňující účinky na nervovou soustavu, zlepšuje mentální funkce, kvalitu vlasů, pokožky, nehtů a zubů. No, není přímo zázračný? Bohužel, poruchou štítné žlázy trpí 5x víc žen než mužů, přičemž riziko onemocnění se zvyšuje s přibývajícím věkem. U starších žen jde až o 15% z nich. Problém lze zjistit pouhým odběrem krve.

Co s tím dělat?
V naší zeměpisné poloze je náprava trochu složitější, protože nejvíc jódu obsahují mořské ryby a plody moře, které Češi moc často nejedí. Doporučená denní dávka jódu pro dospělého je dvojnásobná, než jakou lidé běžně konzumují. Jestli kupujete jodizovanou sůl a doufáte, že to stačí, jste v omylu. Z otevřeného balení většinou jód za pár dní vyprchá. Nejvydatnějšími přírodními zdroji jódu jsou škeble, ústřice, mořské řasy, losos a makrela. Stačí jich sníst 100 gramů týdně. Pomůžou i potravinové doplňky.

Ilustrační foto

3. Nevhodná strava
Vzali jste si za své, že zhubnete zvýšenou konzumací ovoce a zeleniny? Výživoví poradci doporučují nahradit část běžných jídel pěti porcemi ovoce nebo zeleniny denně. Ale není to tak snadné!

Co s tím dělat?
Jedna porce znamená 100 gramů ovoce nebo zeleniny. Je to jeden malý banán, pomeranč či půlka grepu. Hrst hroznového vína, plátek melounu nebo ananasu, dvě meruňky, mandarinky nebo švestky, 7 jahod a 14 třešní. Se zeleninou je to podobné – půlka papriky, jedna malá salátová okurka, 7 cherry rajčátek nebo jedno velké. Zelenina navíc ukrývá víc vitamínů i vlákniny a obsahuje méně kalorií. Při redukční dietě se proto doporučují jen dvě ovoce a tři zeleniny. Při hubnutí je zakázán banán a hroznové víno. Ovoce jezte v syrovém stavu, ne sušené či kompotované. Vyjímkou je malé množství sušených meruněk.

4. Zadržování vody
Tento problém mnoha lidem znemožňuje zhubnout, i když dodržují vše potřebné. Že máte zrovna vy v těle přebytečnou vodu, poznáte podle otoků, silné celulitidy či nerovnoměrně silných částí těla. S určitostí vám ale diagnózu potvrdí jenom lékař. Na vině mohou být i ledviny. Ohroženy jsou hlavně ženy na padesát let.

Co s tím dělat?
Snižte přísun sodíku, který je obsažený zejména v kuchyňské soli, mrkvi, slanečcích, řepě, fazolích, ledvinkách a slanině. Místo toho si častěji pochutnávejte na chřestu, špenátu či petrželi a pijte hodně zeleného čaje.

Několik tipů

Sklenice vody
Modelky to znají a vědí, že sklenice vlažné vody vypitá před každým jídlem funguje skvěle. Zasytí žaludek, který pak zkonzumuje méně.

Jak dlouho jíst
Hodně pomalu, a to minimálně 20 minut. Přibližně takovou dobu trvá mozku, než vyšle signál, že jste sytí.

Kdy jíst naposledy?
Nezapomeňte na pátou či šestou hodinu večerní a řiďte se jiným pravidlem. Jezte nejpozději dvě hodiny před spaním, aby žaludek stihl vše strávit, ale vy se nebudili hlady. Nejlepší je jíst maso, zeleninu a jogurty.