Hubněte běháním. 5 dobrých rad
1.3.2024Proč začít běhat? Pravidelné běhání vám zlepší fyzičku i pomůže zhubnout, navíc pobyt na čerstvém vzduchu báječně osvěží a dodá novou chuť do života. Následující rady vám usnadní začátky.
1. Vhodné vybavení je základ
Vyberte si vhodnou obuv. S výběrem vám poradí v prodejně se sportovním vybavením. Boty na běhání musí být především pohodlné. Nemusíte investovat tisíce, ale boty za dvě stovky určitě moc kvalitní nebudou. Pak budete potřebovat triko, tepláky, kraťasy, mikinu a větrovku. Dbejte na funkčnost materiálu (hlavně musí dobře sát pot). Pokud běháte po večerech, nezapomeňte si koupit reflexní prvky.
2. Nejdříve rozcvička
Než začnete běhat, důkladně se rozcvičte. Rozcvičkou si zahřejete tělo a připravíte ho na další zátěž. Při rozcvičce si protáhněte všechny svalové partie, klouby a páteř. Dobré je také několika minutové rozklusávání.
3. Kombinace běhu a chůze
Při delším běhu často lidi píchá v boku a jsou hodně udýchaní. Aby bylo běhání zdravé a po všech stránkách bezproblémové, kombinujte pomalý běh s chůzí (prvních 5 – 10 minut). Pak zkracujte délku chůze a zvyšujte tempo.
4. Běhejte několikrát týdně
Důležitá je pravidelnost. Určitě není potřeba běhat denně, aby vám ale běhání přinášelo užitek, běhejte min. 2x týdně.
5. Dodržujte pitný režim
Před každým běháním se pořádně napijte. 2-3 hodiny před samotným běháním vypijte 0,5 litru vody. Pitný režim dodržujte i během běhání. Pijte pravidelně každých 20 minut po malých dávkách, a to i tehdy, když nemáte žízeň. Určitě nepijte alkoholické nápoje, vhodné nejsou ani hodně studené nápoje. Co pít? Ideální je kvalitní minerálka nebo obyčejná voda. Pokud máte při běhání křeče, kupte si minerálku s hořčíkem. Při standardní teplotě do 20°C, vypije 0,5 litru tekutin (na každých 15 kg hmotnosti). Například 60 kilogramový člověk by měl vypít dva litry vody (60 : 15 = 4 x 0,5 = 2 litry).
Pokud nebudete dodržovat pitný režim, budete mít horší výkon a nebudete tolik hubnout. Při ztrátě 5% tekutin může dojít ke křečím a zvýšenému tepu. Myslete na to, že voda přináší kyslík a živiny buňkám. Takže přísun tekutin je při větší fyzické zátěži velmi důležitý.