Kdy sportovat a co při tom jíst?

1.3.2024 Od admin 0

Lze obecně říci, v jakou denní dobu je nejvhodnější pohybová aktivita, aby se spálilo co nejvíce kalorií? A jaké potraviny jsou vhodné před a po cvičení, aby byl efekt hubnutí účinnější?

Názory na plánování denní pohybové aktivity se podle různých sportovních odborníků liší. Záleží na našich osobních biorytmech a časových možnostech. Někteří lidé jsou nejaktivnější ráno či odpoledne, jiní odpoledne nebo až večer. Budete-li sportovat ve chvíli, kdy se pouze domníváte, že to vašemu tělu podle nějakého daného pravidla nejvíce prospěje, ale budete přitom naprosto bez elánu, neuděláte pro sebe rozhodně to nejlepší. Každopádně před cvičením není určitě vhodné se příliš vydatně najíst, ale ani sportovat vyhladovělí, protože pak nebudete mít dostatek energie na sport.

Ilustrační foto

Nejlepší je sníst k obědu „zdravé sacharidy“ (rýže, brambory, celozrnné pečivo…), které vám dodají energii a na večerní cvičení, v kombinaci se zeleninou a netučným masem. Ke svačině si pak dejte ovoce – banán či jablko. Při snižování nadváhy si raději po cvičení místo müsli tyčinky dejte proteinové, protože mají nízký obsah sacharidů, ale zato vysoký obsah bílkovin. Pokud sportujete v podvečer, nezakončujte svůj sportovní výkon vydatnou večeří, dejte si raději zeleninový salát s plátkem kuřecího masa nebo zeleninovou polévku s luštěninou či tofu. Samozřejmě je nutné pamatovat v průběhu celého dne i při sportu na odpovídající pitný režim (hlavně minimalizujte sladké nápoje!).