Vybírejte si vhodná jídla

1.3.2024 Od admin 0

Cítíte se unaveni, jste bez energie, máte deprese? Pokud jste i vy zrovna bez energie, neládujte se sladkými a tučnými jídly, která vás ještě dorazí, vyzkoušejte raději náš recept.

Jistě, jde o to i tak, že přes noc dokonale vybílíte svou ledničku nebo každý týden utratíte celý majlant v cukrárně. Díky takovému přísunu kalorií možná budete chvíli v pohodě, ale vaše zdraví vám rozhodně nepoděkuje a taky váha bude pod novými kily brzo úpět!
Místo toho abyste polykali hrsti prášků na nervy, popožeňte svůj organismus správným výběrem jídla a on se už postará. Jak to funguje? Vhodná jídla obsahují určité množství jedné z esenciálních aminokyselin (triptofanu), která se za pomoci vitamínu B6 a C, kyseliny listové a zinku změní v serotonin, o kterém se ví, že vyvolává dobrou náladu.

Neodpírejte tělu serotonin!
Lidé, kteří se vrhli na diety s vyloučením všech cukrů, se po nějaké době začnou cítit mizerně, jsou unavenější a neklidní. Je to právě tím, že svému tělu odpírají serotonin, který by mu jinak dodávaly „zakázané“ potraviny – tmavý chleba, brambory, rýže luštěniny. Zrovna ty ale jezte bez obav, vynechte akorát bílé pečivo a sladkosti (sušenky, oplatky, buchty). Odborníci doporučují kombinovat tento druh sacharidů s bílým masem, tak se kladný účinek ještě posílí. Celozrnné pečivo i luštěniny dodávají energii pozvolna a dlouho, což navíc prospívá též hladině krevního cukru. Myslete na to, že serotonin je velmi důležitý i při redukční dietě!

Zázrak v rybím tuku
Ryby z chladných vod obsahují často zmiňovaný a téměř zázračný tuk s omega 3 mastnými kyselinami, které mj. podporují mozkovou činnost. Místo slabšího antidepresiva je prý lepší porce lososa, makrely, tresky nebo sardinek, a to 3x týdně. Není ale úplně jasné, jestli se to týká spíš přímořských států, kde jsou k dostání ryby čerstvé, nižší obsah zmíněných kyselin je prý i v mase z lososů pěstovaných uměle ve velkém, v sádkách. Naštěstí si můžete vypomoci i rybím tukem v kapslích (koupíte běžně v lékárnách), který je vhodný i pro vegetariány a všechny ostatní lidi, kterým „vůně moře“ moc nelahodí.

Ilustrační foto

Mléko bez obav
Jestliže se vyhýbáte mléku jen proto, že vám nechutná, děláte velkou chybu. Zvlášť zakysané mléčné výrobky pomáhají zažívání (díky probiotickým bakteriím) i kostem (díky vápníku a vitaminu D, nutnému k jeho vstřebávání) a většinou nevadí ani lidem, kteří špatně tráví mléko sladké.
Nízkotučné výrobky (mj. sýry, mléko, jogurty) obsahují sice stejné množství vitaminu D jako ty plnotučné, přesto výživáři dávají přednost spíš polotučným, ve kterých zůstalo víc vitamínů rozpustných v tucích. A proto pro vyvíjející se dětský organismus nejsou nízkotučné výrobky vhodné vůbec. Děti ke správnému růstu potřebují docela jinou výživu než máma, držící hubnoucí dietu.
Tuky na talíři vyvolávají dnes téměř zděšení – jenže i ty potřebuje třeba mozek bezpodmínečně ke správné funkci, dokonce i ten obávaný cholesterol je nutný pro řadu chemických pochodů v lidském těle. Dál ale platí, že vepřového bůčku jenom kousek a málokdy, zato olivovým nebo řepkovým olejem při vaření nijak šetřit nemusíte.

Pro mlsouny
To, že na čokoládu se dá vytvořit závislost, je všeobecně známé. Důvodem je mj. právě obsah látek, z nichž vzniká hormon dobré nálady, tedy serotonin. Když na ni máte chuť není žádný důvod si ji odpírat (pokud máte nadváhu, tak jen menší množství), jenom dejte přednost druhům s vysokým obsahem kakaa. Podobně jako čokoláda mají na nervy blahodárný účinek taky banány. Dopřejte si jeden ke snídani – a svět bude hnedle hezčí. Navíc vhodný poměr mezi sodíkem (minimum) a draslíkem (hodně) dělá z banánu výborné ovoce pro kardiaky, kteří vzhledem k lékům na tlak obvykle potřebují větší přísun draslíků. Bánány obsahují hodně cukrů, takže je není vhodné jíst pozdě odpoledne nebo na noc.

Cvičte
Pokud se chcete cítit po všech stránkách skvěle, tak cvičte. Během cvičení vyplavuje mozek endorfiny, které se někdy nazývají jako hormony štěstí. Endorfiny odbourávají špatnou náladu, deprese, navozují pocit uvolnění a euforie. V podstatě se jedná o přírodní opiáty, jimiž naše tělo tlumí bolest. Jak cvičit? Stačí chůze, dýchací cvičení, sex…