Jak zdravě zhubnout po těhotenství

1.3.2024 Od admin 0

Během těhotenství a po porodu mnoho žen a dívek přibere a nemůžou se dostat na původní váhu. Poradíme vám, jak zdravě zhubnout po těhotenství.

Některé ženy přiberou v těhotenství zbytečně mnoho kilogramů, kterých se pak velmi špatně zbavují. Pokud žena kojí, není vhodné, aby redukovala váhu. Při drastické redukční dietě (ztrátě tukové tkáně) se do mléka vylučují škodliviny, které neprospívají dítěti. Chce-li se žena vypořádat s nadbytečnými kilogrami, mělo by k tomu dojít, až když zcela přestane s kojením. Mateřská dovolená je jedním z nejrizikovějších období pro přibírání kilogramů, protože síla podnětů provokujících k jídlu navíc je mocná (stálá přítomnost potravin, jídlo slouží často k umocnění pohody či zvládání stresu). V tomto období mnoha ženám pomáhá vzájemná podpora, kterou mohou získat na komunitních webech na internetu.

Ilustrační foto

Naplánujte si, jak se budete stravovat, a rozhodně nejezte většinu jídla v druhé polovině dne
Nástup do zaměstnání často vyústí v nepravidelný jídelní režim, kdy tělo má v případě, že nedostává pravidelnou stravu, tendenci více energie ukládat na „horší časy“. Pokuste se tedy naplánovat si, jak se budete v práci stravovat, a snažte se sníst větší část denního množství jídla v první polovině dne, přičemž poslední porci snězte nejpozději tři hodiny před spánkem. Nejde jenom o kvantitu – menší porce 5-6x denně – ale i vhodné složení jídelníčku, který by měl obsahovat zejména dostatek bílkovin, tzv. libové maso, ryby, drůbež, tvrdé a přírodní sýry do 30% tuku, mléčné výrobky, zejména zakysané. Dále zařazujte luštěniny, vhodné sacharidy – celozrnné pečivo, obiloviny, rýži, těstoviny – a vhodné tuky (s převahou rostlinných). Nezapomeňte ani na kousek zeleniny a ovoce. A samozřejmě nesmíte zapomenout na dostatek pohybu (cvičení, chůze apod.).