Zhubněte zdravě do plavek

1.3.2024 Od admin 0

Blíží se sezona plavek, tílek, kraťasů? A že nemáte právě letní postavičku? Nezoufejte a pojďte s tím honem něco udělat. Zhubněte zdravě a rychle do plavek!

Rozhodně zapomeňte na rychlé diety, které jsou postavené na hladovění. Riskujete, že se vám rozhodí metabolismus a tělo začne čerpat a spalovat tam, kde to vůbec nepotřebujete. Nemusíte si striktně zakázat vše, co rádi jíte. Stačí, když si upravíte stravovací návyky a rozvrhnete si jídlo do více porcí.

Než začnete hubnout je dobré tělo na toto období připravit. Vhodná je detoxikace, která vám pomůže zbavit se toxinů, vyčistit játra, střeva a ledviny. Často jsme překyselení, a to je jeden z důvodů, proč jde hubnutí velmi pomalu nebo vůbec.

Nemusíte nutně držet půst, stačí zařadit dostatek syrové stravy, která obsahuje všechny enzymy a živiny neporušené, a to prospívá dobrému trávení, nebo zkuste dva týdny popíjet ráno nalačno zelený koktejl. Jde o kombinaci salátové okurky, řapíkatého celeru, petržele, citronu, zázvoru a koriandru. Tato kombinace je mimořádně efektivní a její příprava a rozmixování zabere pouze několik minut.

1/ Snídejte. Že se ráno nestíháte najíst? Děláte hrubou chybu! Kvalitní snídaně vám dodá energii a nastartuje váš metabolizmus. Když si ráno uděláte čas na vyváženou snídani, budete v práci výkonnější a v průběhu dne snáz udržíte své chutě na uzdě. Vhodnou snídaní jsou třeba cereálie s jogurtem nebo ovesná kaše s ovocem.

Ilustrační foto

2/ Jezte pravidelně. Když celý den hladovíte, není divu, že večer pak sníte, na co přijdete. Naše tělo si navíc podvědomě vybírá kaloricky vydatná jídla, aby si mohlo ukládat zásoby ze strachu, že další den nic nedostane. Paradoxně přibírá ten, který jí málo nebo téměř vůbec.

3/ Jezte bílkoviny. Jíme, abychom tělu dodali živiny. Pokud máte k snídani rohlík s marmeládou, k obědu pizzu a k večeři zeleninový salát a občas se odměníte cereální tyčinkou, pak budete hubnout těžko. Takový jídelníček je plný sacharidů, ale chybí v něm bílkoviny. Poměr sacharidů, proteinů, lipidů a ostatních látek musí být vyvážený.

4/ Dodržujte pitný režim. Dostatečný příjem tekutin je důležitý nejen pro správné fungování organizmu, ale i pro psychickou pohodu. Pokud pijete málo, odrazí se to i na vašem pracovním výkonu, budete unaveni a hůře se budete soustředit. Tělesné ztráty jsou u každého velmi individuální. Močí vyloučíme přibližně 0,5 1,5 litru, 900 ml dechem a až 0,5 – 1,5 litru v potu, a to převážně ve spánku. Pijte vodu nebo minerálku, na slazené nápoje zapomeňte.

5/ Hýbejte se. Důležité je vybrat si správný sport s přiměřenou intenzitou. Vynikajícím ukazatelem, jak nalézt ten správný okamžik, kdy tělo nejvíc spaluje, je sledovat vlastní tepovou frekvenci. Nejlépe to poznáte podle toho, že můžete mluvit, aniž lapáte do dechu. V opačném případě zpomalte.

6/ Choďte pěšky. Dejte vale výtahu a část trasy do zaměstnání choďte pěšky. Je také dobré chodit na delší procházky, to je přirozený pohyb, který není vůbec špatný. Každý lékař vám řekne, že chůze je nejzdravější pohyb.

7/ Odměňte se. Úspěch hubnutí záleží na vašem přístupu. A ne nadarmo se říká, že hubnutí začíná v hlavě. Stanovte si reálný cíl a občas se odměňte a pochvalte i za dílčí úspěch.