Těchto diet se vyvarujte!

1.3.2024 Od admin 0

Některé diety se při hubnutí neosvědčují, hodně jich navíc způsobuje jo-jo efekt. Jak opravdově zhubnout navždycky?

Zásady účinného hubnutí jsou v podstatě dost jednoduché, jenže vyžadují zároveň velmi často trvalou změnu životního stylu. Nejspíš proto jsou tak oblíbené jednoduché recepty, které slibují téměř bleskový úbytek váhy. Bohužel právě ty mohou způsobit zdravotní potíže a cíl zůstane dál v nedohlednu. Nevýhodné jsou v zásadě takové diety, kterým chybí jedna ze tří základních složek zdravého jídelníčku. Ten byl měl obsahovat asi 30% tuků, 50% sacharidů a 20% bílkovin.

Ovocné diety
Ovocných diet je celá řada, povolují často jeden druh (ananas, banány), ale též kombinaci různého ovoce, kterého můžete sníst libovolné či jen omezené množství. Vesměs se dají využít jen ke krátkodobému – rychlému – snížení váhy o 3, 4 kila. Složení živin je tu naprosto nevyhovující – příliš sacharidů z ovoce, naopak žádné tuky a bílkoviny. Tělo spotřebovává pouze energii přijatou v podobě sacharidů, a tukové zásoby zůstávají zcela nedotčené. Taktovou dietu dost často doprovází úporný pocit hladu, navíc hrozí poškození trávícího traktu (žaludku, žlučníku nebo slinivky).

ilustrační foto

Atkinson z Ameriky
Zhubnout se dá i při 50 let staré Atkinsonově dietě, která povoluje bílkoviny a tuky – maso, vejce, mléko a mléčné výrobky (včetně tučných, jako šlehačka, čokoláda), téměř se nesmí sacharidy (i sladké ovoce a zelenina). V tomto případě trpí organismus nedostatkem vápníku a vitamínů, vlivem vysokého příjmu tuků hrozí zvýšení hladiny triglyceridů, chlesterolu apod. Jakmile do jídelníčku vrátíte sacharidy, navrátí se shozené kilogramy, často i o něco víc.

Všechno z mléka
Velmi monotónní je dieta, při níž se smí jen mléko a mléčné výrobky s troškou zeleniny a masa. Po 14 dnech lze shodit 7-10 kg (správně se má hubnout max. 1 kg týdně), hrozí ale riziko komplikací v důsledku rychlé ztráty váhy a nedostatku řady živin. Kvůli nízkým dávkám jídla a jeho nevhodné skladbě dieta téměř nezasytí a brzo vyvolává pocit hladu. Příliš mnoho bílkovin navíc zatěžuje organismus, k tomu nepoměrně méně dalších živin by mohlo poškozovat zdraví.

Tukožroutská polévka
Základem je zeleninová polévka (zelí, rajčata, papriky, cibule), která se jí celý týden i déle. K tomu ovoce, zelenina, kousek hovězího. Zcela zakázané je pečivo, sladká i smažená jídla, alkohol. Pít můžete zelený čaj a neperlivou vodu. Za týden se dá shodit 5-10 kg (to je strašně moc!), ale jelikož je dieta značně nevyvážená, hrozí při ní úbytek cenné svalové hmoty, takže po návratu k běžnému jídelníčku se kila vrátí, a samozřejmě něco navíc (jo-jo efekt).