Můžu nad svým pozemkem sestřelit obtěžující dron?
4.5.2024Může se stát, že nad vaším pozemkem létá dron a neustálé bzučení nad hlavou a filmování kamerou vás obtěžuje. Jak se tomu účinně a legálně bránit?
Nejprve je potřeba říct, že majitel dronu porušuje stávající zákony. Dron nesmí létat nad lidmi, nad budovami a nesmí lidem narušovat soukromí. Pokud chce někdo dronem létat nad lidmi, či jejich nemovitostmi, musí mít jejich svolení. Kdo používá dron k natáčení videa, snímků nebo audiozáznamu, začíná pro něj platit zákon o ochraně osobních údajů.
Mohu obtěžující dron sestřelit?
Sestřelení dronu palnou zbraní, vzduchovkou, prakem, harpunou atd., to není dobrý nápad. Pokoušet se obtěžující a šmírující dron, byť nad vaším pozemkem, může pro vás znamenat velké nepříjemnosti včetně trestního stíhání.
Mohu použít lokální rušičku?
Rušení signálu by bylo jistě efektivní řešení, ovšem takové jednání je protizákonné. Je nelegální provozovat rušičky signálu nebo jakkoliv zasahovat do vysílání.
Ideální je domluva, pokud to nepomůže…
Pokud vás nad vaším pozemkem obtěžuje létající dron, běžte za majtelem dronu a slušně ho poproste, ať svého jednání zanechá. Pokud to nepomůže, můžete létající dron natočit (dokumentovat) a předat na policii. Počítejte s tím, že věc pravděpodobně skončí v přestupkovém řízení. Dále je možné využít občansko-právní cestu, případně žalobu na porušení zásad ochrany osobnosti.
Cítím se ohrožen létajícím dronem
Pokud dron létá v těsné v blízkosti člověka (1 metr a méně), tento člověk se může cítit být ohrožen na zdraví. Vrtule se mohou zamotat do vlasů, těžce poškodit oči apod. V tom případě je možné se „přiměřeně bránit“. Zákon nezná „nepřiměřenou obranu“ proti technickému prostředku.